۲۰ مرحله تا نوشتن یک مقاله خوب از دیدگاه مجله خودکار

20 مرحله تا نوشتن یک مقاله خوب از دیدگاه مجله خودکار
 1. برای نوشتن یک مقاله ی خوب، اول از همه موضوع و حد و مرز هایش را انتخاب کنید.(موضوع باید تا حد امکان خاص و جزئی باشد، و هدف آن به طور واضح مشخص شده باشد.)
 2. یک تحقیق جدی و دقیق روی موضوع انجام دهید.(مطمئن شوید که هیچ مشکل کوچکی که راجب موضوع نوشته شده است را از قلم نمی اندازید.)
 3. کتاب، مقاله و رساله بخوانید تا جایی که مطمئن شدید که موضوع را از همه ی جهات درک کرده اید.(درک شما از نوشته هایتان کیفیت مقاله تان را مشخص میکند به همان مقدار که کیفیت و کمیت خواندنتان این کار را می کند.)
 4. اگر موضوعتان همچنان وسیع است، بر طبق خوانده هایتان آن را اصلاح و تا جایی که ممکن است محدودش کنید.(منظور بریدن موضوع نیست، بلکه یک سخن سنگین را با انشاء معمولی بنویسید.)
 5. طرح خود را بریزید! ( نوشتن هر چیزی که به ذهنتان میرسد را بدون طرح به درد نمی خورد. طرح شما نقشه ی جاده ای شما است.)
 6. دانسته های خود را که خوانده اید و جمع آوری کرده اید را طبق طرح دسته بندی کنید.
 7. اطلاعات نامربوط را رها کنید.
 8. نوشتن مقاله ی خود را طبق طرحتان شروع کنید.(منتظر الهام گرفتن نباشید، تا وقتی الهام می گیرید که شروع به نوشتن کنید.)
 9. مقاله ی خود را واضح، قابل فهم و با زبان ساده بنویسید. (استفاده از زبان قلنبه، استفاده از لغات نامفهموم و ساختن جمله های بلند از خصوصیات یک مقاله ی خوب نیستند.)
 10. همه ی مردم با هر سنی باید ادعا ها، هدف ها و جملات شما را به آسانی متوجه شوند.
 11. باید مشخص باشد که منظورتان از اصطلاح، مفاهیم و کلماتی که در مقاله به کار می برید چیست. (وقتی که در حال مقاله نوشتن هستید، همیشه یک فرهنگ لغت واژه شناسی ساده با خود داشته باشید. بیشترین خطری که یک مقاله با آن روبرو می باشد به کار بردن اصطلاح و مفاهیم به طور اشتباه است. اطمینان یابید که بیش از حد از فرهنگ واژگان استفاده نکنید که می تواند خواننده را نیز گمراه کند. اصطلاحات ثمره، چهارچوب، مایه و خلاصه ای از علم شما هستند. به درستی از آنها استفاده کنید .)
 12. در قسمت مقدمه، نوشتن واضح از هدف اولیه ی مقاله و نتیجه گیری ای که به آن می خواهید برسید را ذکر کنید.
 13. جمله های اولیه ی هر پارگراف را به عنوان معانی اصلی آنان در نظر بگیرید.
 14. دقت کنید که مقاله تان غلط املایی ندارد. بعد از تمام شدن یک پرینت از آن بگیرید، و یک نگاه سری ولی دقیق به آن بیندازید و خطاها را پیدا کنید.
 15. یک مقاله ی خوب به اندازه ی کافی بلند است. هر کلمه یا حتی جمله ی نامربوط را خط بزنید. تا وقتی از کلمات، جملات، پاراگراف ها و اطلاعات نالازم به دور باشد مقاله ی خوبی است.
 16. جملات یا اطلاعاتی که به شما مربوط نیستند را نقل قول کنید و در پاورقی یا پرانتز ارجاعشان دهید. (هر چه مقاله بیشتر شامل ارجاعات شود واج دشرایط تر است. ارزش و برجستگی یک مقاله به دانش و دانشوری است که به آن ارجاع داده شده.)
 17. یک مطالعه ی ویژه بر قسمت نتیجه گیری مقاله داشته باشید. (نتیجه گیری همان خلاصه ی مقاله نیست. قسمتی از آن است که دری را باز می کند، ارزشیابی می کند، و مشارکت شما را در دنیای ایده ها و دانشگاهی نشان می دهد.)
 18. یک مقدمه ی خوب در مقاله دانش شما را نشان می دهد، تنیجه گیری مقاله زیرکی شما به آینده نشان می دهد، به عبارتی دیگر خط فکری شماست.
 19. یک مقاله ی خوب تکرای از مقاله های پیشین نیست، در عوض یک متن علمی است که که فرصت ها، مشارکت های و برانگیختن ها را فراهم می کند.
 20. بعد از تمام شدن مقاله، آنرا حداقل برای سه نفر، اگر ممکن است پنج نفر از کسانی که روی علم و جنبه ی فکریشان حساب باز می کنید بفرستید. از آنها بخواهید که مقاله را نقد کنند. بعد با توجه به نقد آنها مقاله را ویرایش کنید، و بعد از بارها خواندن آن وقتی که از مقاله مطمئن شدید، آنرا به مکان های مربوطه جهت انتشار بفرستید.

http://www.thepenmagazine.net/20-steps-to-write-a-good-article/

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.