نحوه ی چکیده نویسی در مقالات – دانشگاه ملبورن

how to write an abstract

نوشتن چکیده – درک و توسعه ی چکیده ها

چکیده چیست؟

چکیده یک خلاصه ای مختصر از مقاله ی پژوهشی یا کل پایان نامه است.

این مقاله یک کار اصیل است و نه گلچینی از عبارات دیگر. یک چکیده باید کاملا جامع و به تنهایی دارای معنی و مفهوم و باشد، بدون مرجع دادن به منبع خارجی یا به یک مقاله ی واقعی. یک چکیده حوزه های محتوای کلیدی، هدف پژوهش شما، ارتباط یا اهمیت کار شما، و نتایج اصلی را مشخص می کند.

چیکده یک پاراگراف تکیِ خوب توسعه داده شده و تقریبا دارای ۲۵۰ کلمه است، که شامل فاصله های تکی و تورفتگی ها نیز می شود. کاربرد چیکده این است که به طور خلاصه طرح تمامی قسمت های مقاله را بیان کند.

با اینکه چکیده  در اول مقاله و به دنبال عنوان صفحه بکار می رود، باید آخرین چیزی باشد که شما می نویسید، به محض اینکه به قسمت نتیجه گیری رسیدید می توانید چیکده نویسی را آغاز کنید.

چرا چکیده می نویسیم؟

چکیده برای مسائل فهرست کردن و گزینش بسیار مهم هستند.

گزینش: چکیده به خواننده هایی که مقاله ی شما برایشان جالب است این اجازه را می دهد که سریعا تصمیم بگیردند آیا به هدف های آنها مرتبط است و آیا اینکه باید کل مقاله را بخوانند یا نه؟

فهرست کردن: بیشتر پایگاه های داده ی مجله آکادمیک بواسطه ی دسترسی به کتابخانه ها اختیار جستجو در میان چکیده ها را به شما می دهند. این کار برای بازیابی سریع توسط کاربر مجاز است. چکیده ها باید ترکیبی از جملات کلیدی ای باشند که محققان بالقوه ممکن است بکار ببرند.

چه موقع لازم است که چکیده بنویسیم؟

چکیده ها معمولا برای مسائل زیر ضروری هستند:

 • ارسال مقاله ها برای مجله ها
 • درخواست برای کمک هزینه ی تحقیقات
 • تکمیل و ارسال پایان نامه
 • ارسال پیشنهاد برای مقالات کنفرانس

چه چیز هایی باید در چکیده شامل شوند؟

قالب چکیده ی شما بستگی به نظم کاری که روی آن مشعول هستنید دارد. اگرچه، همه ی به طور کلی پنچ بخش زیر را پوشش می دهند:

۱- دلیل برای نوشتن:

مهم بودن پژوهش شما به چه دلیله؟ چرا خواننده ها باید به کارهای بزرگتر علاقه مند شوند؟

۲- مشکل: 

کار شما چه مشکلی را حل میکند؟ محدوده ی پروژه ی شما چیست؟ بحث اصلی پایان نامه یا ادعای شما چیست؟

۳- روش شناسی:

چکیده ی یک کار علمی ممکن است که شامل مدل ها و رویکردهای بخصوص که در مطالعات بزرگتر استفاده شده است باشد. بقیه ی چکیده ها ممکن است انواع مدارکی را که در پژوهش بکار رفته است را توضیح دهند.

۴- نتیجه:

چکیده ی یک کار علمی ممکن است شامل اطلاعاتی باشد که نتایج پروژه را نشان دهد. بقیه ی چکیده ها ممکن است از راه های کلی بیشتر در مورد یافته ها بحث کنند.

۵- مفهوم:

ترجمه آیا کاربردی عملی یا نظری برای یافته هایتان موجود است و یا پیامدی برای تحقیقات بیشتر وجود دارد؟ اهمیتی که به اجزاء مختلف داده می شود می تواند تفاوت بین حد و مرز ها را دگرگون کند. شما باید به عنوان یک نمونه به چکیده های پژوهشی که به کار خودتان شبه تر است نگاه کنید .

با دقت ویرایش کنید

به عنوان اینکه چکیده ی شما راهی است برای ارتقای کارتان، بهتر نوشتنش ارزش وقت گذاشتن را دارد. احتمالا باید پیش نویس هایتان را چندین بار اصلاح کنید تا یک طرح کلیِ دقیق و صریح از مقاله تان داشته باشید که تمیز، کامل، شامل شرایط جستجوی کلیدی و شرایط محدودیت کلمات را نیز دارد.

انواع چکیده ها

چکیده ها می توانند توصیفی و محتوایی باشند.

چکیده های توصیفی کار را به صورت خلاصه توصیف می کنند. آنها بیشتر شبیه یک طرح کلی از کار هستند و معمولا خیلی کوتاه می باشند، در حد ۱۰۰ کلمه یا کمتر.

اکثریت چیکده هایی که در دانشگاه ملبورن نوشته می شوند محتوایی هستند. چکیده های محتوایی به عنوان جایگزینی برای مقاله ی اصلی به کار می روند به طوری که تمامی استدلال ها و نتیجه گیری ها در آن ارایه شده; به طور مشخص، محتوا و اهمیت پژوهش، دلایل روش ها، نتایج اصلی و نتیجه گیری.

نمونه ایی از یک چکیده

مثال: تاریخ/ علوم اجتماعی

جولی فام (۲۰۰۱) “جنگ آنها: نمایی از ارتش ویتنام جنوبی به زبان خود آنها”

با وجود تحقیقات گسترده توسط آمریکایی ها بر روی جنگ ویتنام، اطلاعات کمی از ارتش ویتنام جنوبی که به طور رسمی از آن به نیروهای مسلح جمهوری ویتنام (RVNAF) نام می برند وجود دارد. به طور کلی تصویری که از ادبیات پدیدار می شود مَنفیست:  سربازانی تنبل، فاسد، بی تفاوت که روحیه ی جنگجویِ ضعیفی دارند. این مطالعه بعضی از چشم انداز های ارتش ویتنام جنوبی را برای شنوندگان آمریکایی از طریق مصاحبه های کیفی با ۴۰ کهنه سرباز RVNAF که الانه در سن خوزه، ساکرامنتو و سیاتل که خانه ی سه تا از پنج تای برتر بزرگترین انجمن آمریکایی/ ویتنامی ها در کشور است را بازیابی می کند. یک آنالیز از این مصاحبه ها این فرضیات را درباره ی ارتش ویتنام جنوبی ایجاد می کند.

 • فساد در رده های بالای RVNAF شایع بود، که به روحیه ی رده های پایین آسیب می زد.
 • روابط نژادی بین ارتش ویتنام جنوبی و آمریکا وخیم و خصومت آمیز بود.
 • RVNAF در دفاع از ویتنام جنوبی در برابر کمونیسم بی تفاوت بود.

این حکایت ها نکات ظریف و دقیقی به فهم ما اینکه ویتنامی های جنوبی در جنگ ویتنام چه کسانی بودند اضافه می کنند. این تحقیق قسمتی از بدنه ی در حال رشد پژوهش، درباره ی چشم اندازهای غیر آمریکایی از جنگ، با استفاده از منابع غیراستفاده شده ی بزرگی از تاریخ ویتنام و تاریخ شفاهی با مهاجر های ویتنامی. این پروژه در پژوهش های آینده در موضوعات مشابه مشارکت خواهد داشت.

Writing_an_Abstract_Update_051112

http://writingcenter.unc.edu/

http://services.unimelb.edu.au/academicskills

درباره

۲ دیدگاه ها

 • Shabnam اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ at ۲:۲۱ ق.ظ پاسخ

  خسته نباشی خیلی خوب بود افرین👌👌🌸

  • obeid اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ at ۲:۲۵ ق.ظ پاسخ

   خیلی ممنون، لطف داری

ارسال دیدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.